Jdi na obsah Jdi na menu
 


JEŠTĚ O ALKOHOLISMU

JEŠTĚ O ALKOHOLISMU

 

flaska.jpg

   Převážná většina z nás si nebyla ochotna přiznat, že jsme skuteční alkoholici. Nikdo nemá rád pomyšlení, že je tělesně nebo duševně odlišný od ostatních. Proto nepřekvapuje, že naše pijácké kariéry byly charakterizovány nesčetnými a marnými pokusy dokázat, že můžeme pít jako jiní lidé. Myšlenka, že se jednou podaří kontrolovat vlastní pití a mít z něj požitek, je fixní idea každého abnormálního pijáka. Vytrvalost této iluze je udivující. Mnohé pronásleduje až do úplného pomatení nebo smrti.

     Zjistili jsme, že je pro nás nezbytné uvědomit si až do hloubi duše, že jsme alkoholiky. To je první krok k uzdravení. Musíme se vypořádat s iluzí, že jsme jako ti druzí nebo v krátkosti jimi můžeme být.

     My alkoholici jsme lidé, kteří pozbyli schopnosti kontrolovat své pití. Jsme si vědomi, že žádný skutečný alkoholik již nikdy tuto kontrolu nenabude. Každý z nás měl v určité době pocit, že se nám navrací kontrola, ale po tomto přechodném období nevyhnutelně následovala doba ještě menší kontroly, což nás zanechalo ve stavu lítosti a nepochopitelné demoralizace. Jsme přesvědčeni, že alkoholici našeho typu jsou v sevření progresivní choroby; jejich stav se během času zhorší, nikdy nezlepší.

     Jsme jako ti, kdož přišli o nohy; nové jim už nikdy nenarostou. Nejeví se nám ani možnost nějaké léčby, která by z alkoholiků našeho ražení udělala lidi stejné jako jsou ostatní. Zkoušeli jsme všemožné prostředky. V některých případech bylo krátce vidět zlepšení, ale vždy následovala ještě horší recidiva. Lékaři obeznámeni s alkoholismem souhlasí s tím, že alkoholik není schopen pít jako ostatní. Věda to možná jednou vyřeší, ale dosud se tak nestalo.

     Navzdory všemu, co zde píšeme, mnozí alkoholici neuvěří, že patří do stejné skupiny jako my. Za každou cenu se budou snažit prokázat, že jsou tou výjimkou, která potvrzuje pravidlo, tudíž že alkoholiky nejsou.

Neradi někoho prohlašujeme za alkoholika, ale není tak obtížné, aby sám poměrně rychle zjistil, zda jím je nebo není. Ať zajde do nejbližší hospody a pokusí se o kontrolované pití. Pij a náhle přestaň. Zopakuj si to vícekrát. Rozhodnutí, zda jsi v tom sám k sobě upřímný, by ti nemělo trvat dlouho. Zjištění, jak jsi na tom, stojí za případnou kocovinu.

Když všechny naše pokusy selhaly, vydali jsme se touto cestou a snažíme se pracovat na krocích, které jsou navrženy jako program uzdravení.