Jdi na obsah Jdi na menu
 


24 hodinový plán

 

24 hodinový plán

 

            Nepřijímáme žádné závazky, že se už „nikdy“ nenapijeme. Na místo toho se snažíme dodržovat něco, čemu my ve společenství AA říkáme „24 hodinový plán.“ Soustředíme se na to, abychom zůstali střízliví po dobu současných 24 hodin. Jednoduše se snažíme překonat den za dnem bez toho, abychom se napili. Pokud cítíme nutkavou potřebu se napít, nepoddáme se jí a ani jí nebudeme odporovat. Jednoduše odložíme napití se na zítra.

 

            Co se týče alkoholu, chceme udržovat naše myšlení upřímné a realistické. Jestliže cítíme nutkavou potřebu se napít, a my víme, že toto pokušení po několika měsících ve společenství AA slábne, zeptáme se, zda sklenička, kterou máme na mysli, stojí za všechny ty důsledky, které jsme si díky pití prožili v minulosti. Nezapomínáme na skutečnost, že pokud chceme, máme naprostou svobodu se znovu opít a že rozhodnutí mezi pitím a nepitím záleží jen a jen na nás. Nejdůležitější je, že se snažíme přijmout skutečnost, že jsme stále alkoholiky a alkoholiky zůstaneme bez ohledu na to, jak dlouho jsme se zříkali alkoholu. A alkoholici, jak dobře víme, nikdy nemohou společensky či normálně pít.

 

            Zkušenosti úspěšných „starousedlíků“ následujeme tímto způsobem. Obyčejně se pravidelně zúčastňujeme setkání místní skupiny AA, ve které jsme se stali členy společenství. Neexistuje žádné pravidlo, které ří, že tato účast je povinná. Neumíme ani vysvětlit, proč ožijeme po vyslechnutí osobních příběhů a interpretací jiných členů společenství. Většina z nás si myslí, že účast na setkáních a ostatní neformální kontakty s kolegy ze společenství AA jsou důležitými faktory pro udržení naší střízlivosti.